Gapikomina

Gapikomina (Bicordin) jest pochodną pirydylometyloaminy, która rozszerza naczynia wieńcowe, nie wpływając na inne parametry czynności serca. Działa w różnych postaciach choroby wieńcowej, zwiększając zwłaszcza tolerancję na wysiłek. Jest stosowana także w stanach przed- zawałowych i w rekonwalescencji pozawałowej.

Preparat Bicordin (tabl. 12,5 mg) stosuje się w dawkach zwiększanych od 25 do 75 mg/24 h. Dipirydamol (Dipyridamolum0, Curantyl, Persantin), czyli 2,6-bis-(die- tanoloamino)-4,8-dipirydynopirymido-5,4-pirymidyna, poprawia zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen, działając równocześnie nieznacznie inotropowo dodatnio.

Mechanizm działania rozszerzającego naczynia polega na zwiększeniu zewnątrzkomórkowego stężenia adenozyny, poprzez wpływ na metabolizm ATP. Adenozyna działa rozszerzająco na naczynia wieńcowe. Dipirydamol może także sprzyjać wytwarzaniu się obocznych połączeń naczyniowych. Według nowszych badań istotne w zapobieganiu zawałom może być również działanie antyagregacyjne dipirydamolu, występujące jednakże dopiero po dużych dawkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *