Glukagon, kwas asparaginowy, heptaminol, glukoza

Glukagon jest polipeptydem wydzielanym przez komórki a wysp Langer- hansa trzustki. Działa glikogenolitycznie w wątrobie, zwiększa stężenie glukozy we krwi i przyspiesza zużycie glukozy w komórkach.

Mechanizm działania polega na zwiększeniu wytwarzania 3\5′-cAMP, który aktywuje katabolizm węglowodanów. Przyspieszenie przemiany węglowodanowej następuje także w sercu, dostarczając bogatoenergetycznych związków fosforowych. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia siły skurczowej mięśnia sercowego (działanie inotropowo dodatnie). W przeciwieństwie do glikozydów nasercowych przyspiesza on czynność serca (działanie chronotropowe dodatnie), zwiększa objętość minutową i wyrzutową serca, podwyższa ciśnienie wewnątrz- komorowe, zwiększa przepływ wieńcowy. Glukagon jest stosowany w ostrej niewydolności krążenia, we wstrząsie pochodzenia sercowego, m.in. w zawale serca, w chorobie wieńcowej. Jest podawany w kroplo-wym wlewie dożylnym w dawce 1-10 mg lub 0,5-1 mg podskórnie lub domięśniowo.

Preparat kwasu asparaginowego Aspargin zawiera aspara- ginian potasu i asparaginian magnezu. Preparat ten może służyć jako lek uzupełniający niedobór jonów potasowych. Przyjmuje się, iż aspara- giniany potasu i magnezu włączają się w komórkowe procesy przemiany materii. Stwierdzono, iż w stanach wyczerpania, m.in. w chorobie serca, występuje pewien niedobór tych związków w tkankach, a jego wyrównanie daje poprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *