Metoprolol

Metoprolol (Beloc, Betaloc.) wybiórczo hamuje receptor ßj. W dawkach leczniczych nie wpływa na stan czynnościowy oskrzeli i naczyń. Może być także podawany przy współistniejących chorobach dróg oddechowych. Lek podaje się w tabl. 50 i 100 mg 2-3 razy dziennie.

Preparat Practolol (amp. 10 mg) podaje się doraźnie w chorobie wieńcowej lub niemiarowości serca dożylnie. Oksprenolol (Oxprenolol, Coretal) działa ßi-adrenolitycznie mniej wybiórczo od metoprololu, dlatego u osób ze skłonnościami do stanów spa- stycźnych oskrzeli może wywoływać duszność. Oprócz choroby wieńcowej jest stosowany w zaburzeniach rytmu serca i w chorobie nadciśnie- niowej. Jest stosowany w tabl. 20 mg 2-4 razy dziennie po V2-1 tabl.

Propranolol hamuje obydwa typy receptorów ß z równą siłą, dlatego jest przeciwwskazany w chorobach układu oddechowego z komponentem spastycznym (dychawica oskrzelowa, zapalenie oskrzeli itp.). Zablokowanie receptora adrenergicznego w oskrzelach może bowiem u tych chorych wywoływać nasilenie duszności wskutek czynnościowej przewagi układu przywspółczulnego oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *