Pindolol

Zdania co do.celowości stosowania propranololu w chorobie wieńcowej są podzielone. Stosowany jest w tabl. 10 i 40 mg, 2-4 razy dziennie po V2-1 tabl., wyjątkowo w postaci wstrzyknięć – amp. 1 i 5 mg.

Pindolol (Pindolol, Visken) hamuje obydwa receptory — ßx i ß2, jest więc tak jak propranolol przeciwwskazany w chorobach układu oddechowego z komponentem spastycznym. Od propranololu różni się tym, iż ma własną aktywność wewnętrzną, tzn. pobudza, aczkolwiek znacznie słabiej od amin katecholowych, receptory ß. Blokując równocześnie dostęp amin katecholowych do receptorów, osłabia przewodnictwo w układzie współczulnym (w zakresie receptorów ß).

Preparat Visken (tabl. 5 mg) podaje się 3 razy dziennie po V2-1 tabl., amp. 1 mg – do wstrzyknięć dożylnych. Nifedypina (Nifedipine, Corinfar, Cordafen, Cordipin) jest lekiem blokującym „wolne kanały wapniowe”, jest stosowana jako lek hipotensyj- ny (p. str. 438) oraz w chorobie niedokrwiennej serca. Szczególnie wskazana jest zatem w nadciśnieniu tętniczym z towarzyszącymi zaburzeniami ukrwienia serca. Zmniejszenie dopływu jonów wapniowych do włókien mięśnia sercowego powoduje zmniejszenie jego kurczliwości i pracy, dzięki temu zmniejsza się deficyt tlenowy serca i ustępuje ból. Nife-dypina jest stosowana głównie w dolegliwościach przewlekłych i zapobiegawczo, może jednak także przerwać napad bólowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *