Pochodne hydrazynoftalazyny

Pochodne hydrozynoftalazyny są to syntetyczne leki hipotensyjne. Zmniejszają one opory dla przepływu krwi w tętnicach obwodowych, zwłaszcza nerek, mózgu i kończyn. Wskutek tego pomimo obniżenia ciśnienia tętniczego nie pogarsza się ukrwienie mózgu, nie dochodzi również do zmniejszenia diurezy (todralazyna wzmaga diurezę).

W Polsce są stosowane 2 pochodne hydrazynoftalazyny: dihydralazy- na (Dihydralazinum) i todralazyna (Binazin). Mechanizm działania. Mechanizm działania hipotensyjnego pochodnych hydrazynoftalazyny jest głównie obwodowy, polegający na działaniu depresyjnym na mięśnie gładkie (efekt miolityczny). Ponadto hamują one odruchy presyjne, wyzwalając równocześnie odruchy depresyjne, m.in. z łuku aorty i zatoki szyjnej. Działają również (zwłaszcza todrala-

Zwłaszcza todralazyna wywiera silne działanie miolityczne i spazmolityczne. Działa ona także moczopędnie, zmniejszając objętość krążącej krwi. Pochodne hydrazy- noftalazyny hamują oun, chociaż działanie to występuje na ogół dopiero po większych dawkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *