Siarczan protaminy

Siarczan protaminy stosuje się powoli dożylnie lub w postaci wlewu kroplowego jako 1% roztwór w jednorazowej dawce nie przekraczającej 50 mg. Zastosowanie większych dawek lub szybkie podanie dożylne dawki mniejszej może spowodować gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi, bradykardię oraz duszność. Tiazynowy barwnik – błękit toluidyny – wywiera działanie podobne do protaminy. Jednakże w przeciwieństwie do protaminy jest on również skuteczny w krwawieniach o innym podłożu (krwawienia maciczne), a zwłaszcza w plamicy krwotocznej. Stosuje się go powoli dożylnie w dawce 6-8 mg/kg w 250-500 ml izotoniczne- go roztworu chlorku sodowego.

W stanach zmniejszonego stężenia lub braku fibrynogenu we krwi, występujących np. po krwotokach porodowych, stosuje się otrzymany z krwi ludzkiej liofilizowany fibrynogen. Podaje się go dożylnie 2-8 g lub miejscowo często razem z trombiną. Roztwory wodne fibrynogenu są nietrwałe i należy je zużyć w ciągu 1 h od momentu sporządzenia.

W zwalczaniu krwotoków z przewodu pokarmowego zalecana jest żelatyna zwierzęca, która wywiera ponadto działanie osłaniające i przeciwbiegunkowe. Stosuję się ją w postaci galaretek doustnie w dawce 30-40 g w 200 ml wody lub doodbytniczo w ilości 200 ml 5% galaretki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *