Sole kobaltu

Sole kobaltu zwiększają wytwarzanie przez nerki erytropoetyny, która wpływa na przyswajanie żelaza przez komórki szpiku. Jakkolwiek u człowieka nie opisano objawów niedoboru kobaltu, to jednak jego korzystny wpływ stwierdzono zwłaszcza w niedokrwistościach powstających w przebiegu choroby nowotworowej, talasemii lub zakażeń, w których leczenie preparatami żelaza z reguły nie daje efektów.

Duże dawki soli kobaltu hamują wytwarzanie krwinek czerwonych i w przypadkach zatrucia u dzieci obserwuje się sinicę. Poza tym zastosowanie dużych dawek soli kobaltu może powodować zaburzenia żo- łądkowo-jelitowe, bóle zamostkowe, przerost gruczołu tarczowego połączony z jego niedoczynnością, wysypki skórne, uszkodzenie mięśnia sercowego, uszkodzenie komórek (i wysp Langerhansa oraz nerek.

Lecznicze zastosowanie soli kobaltu zazwyczaj łącznie z solami żelaza ogranicza się do niektórych wyżej wymienionych postaci niedokrwistości. Stosuje się zazwyczaj preparaty wielowitaminowe, zawierające m.in. również wystarczające dawki soli kobaltu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *