Stężone roztwory

Uwaga. Stężone roztwory (40 i 66%) wprowadzone dożylnie mogą wywołać miejscowe uszkodzenie, a w następstwie zarośnięcie (obliterację) naczynia. Roztwór 66% bywał dawniej stosowany do leczenia żylaków.

Dopamina i jej półsyntetyczna pochodna dobutamina (Dobutrex) działają inotropowo dodatnio przez aktywację receptorów ßj-adrenergicznych w mięśniu sercowym. Stosuje się je głównie w intensywnym leczeniu zapaści krążeniowej, w postaci wlewu kroplowego w dawce 2-5, 6-8 i 9-15 !ig/kg na minutę, zależnie od stopnia zapaści. Dopamina w dawkach średnich i największych działa także wyraźnie a-adrenergicznie i chronotropowo dodatnio.

Podczas stosowania dopaminy grozi poważne powikłanie w postaci wzrostu ciśnienia końcowo-rozlcurczowego w komorze lewej i w naczyniach płucnych, co w skrajnych przypadkach może spowodować obrzęk płuc. Niebezpieczeństwu temu można zapobiec przez stosowanie azotynów – znoszą one skurcz naczyń żylnych wywołany przez pobudzenie receptorów a w ścianach żył i nie dopuszczają do nadmiernego powrotu krwi żylnej do serca. Dopamina wywiera jeszcze jedno bardzo ważne działanie pobudza swoiste receptory dopaminergiczne w ścianach naczyń trzewnych, dzięki czemu się rozszerzają. Kliniczne znaczenie ma zwiększenie przepływu nerkowego i diurezy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *