Używka w postaci kawy

żywka w postaci kawy lub herbaty zawdzięcza działaniu pobudzającemu czynności umysłowe. Działanie pobudzające ośrodki naczynioruchowy i oddechowy jest wy-korzystywane w stanach zahamowania ich czynności, np. w chorobach zakaźnych, w niektórych zatruciach, w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach.

Kofeina wywiera silne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Działając bezpośrednio miolitycznie rozszerza większość naczyń krwionośnych. Według autorytatywnych opinii zwęża natomiast naczynia krwionośne mózgu, wskutek czego znalazła bardzo szerokie zastosowanie w bólach głowy spowodowanych zaburzeniami napięcia naczyń krwionośnych, najczęściej równocześnie z salicylanami lub pochodnymi pirazo- lonu, a w migrenowych bólach głowy z alkaloidami sporyszu.

Kofeina bezpośrednio pobudza układ przewodzący i mięsień sercowy, co wywołuje na ogół częstoskurcz i zwiększenie siły skurczów serca, nie jest jednak stosowana w leczeniu chorób serca ze względu na jej silne pobudzające działanie na oun, które w tych chorobach jest niekorzystne. Z tego samego powodu nie jest również stosowana jako lek moczopędny, rozszerzający oskrzela oraz spazmolityczny na drogi żółciowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *