Zastosowanie lecznicze

Zastosowanie lecznicze ogranicza się do nalewki z miłka – Tinctura Adonidis vernalis titrata. Ze względu na słabe wchłanianie z przewodu pokarmowego doustne dawki wynoszą 15-30 kropli nalewki, często łącznie z nalewką z konwalii.

Konwalia majowa (Convallaiia majalis) jest to popularna roślina krajowa kwitnąca wiosną, której głównym glikozydem jest konwalatoksy- na, występująca w kwiatach i liściach. W nasionach występuje ponadto glikozyd bogatszy o 1 cząsteczkę sacharydu, zwany konwalozydem. Działanie glikozydów konwalii na serce jest podobne do strofantyny, ale znacznie słabsze. Wchłanianie jelitowe jest dużo lepsze niż strofantyny, aczkolwiek nie tak pewne jak dla większości glikozydów naparstnicy.

W celach leczniczych stosuje się Tinctura Convallariae titrata po 10- 20 kropli kilka razy dziennie (często łącznie z Tinctura Adonidis vernalis oraz Tinctura Valerianae) jako tzw. krople nasercowe do sporządzania naparów oraz w postaci suchego wyciągu w drażetkach o nazwie Con- vafort (drażetka odpowiada sile działania ok. 100 mg liści naparstnicy),

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *